Studenti VU3V na exkurzi v šicí dílně na zámku Milotice
Studenti Virtuální Univerzity třetího věku navštívili šicí dílny historických kostýmů v milotickém zámku. Prohlídka tak navazovala na poslední dva semestry, ve kterých se věnovali historii a vývoji odívání. Seznámili se tu s látkami, které nejsou běžné v našich obchodech, s postupem při šití kostýmů, s aplikací různých doplňků a prohlédli si zámecký šatník. V zámecké cukrárně si dali originální punč podle receptu zámeckého kuchaře a pak někteří z nich měli možnost si kostýmy vyzkoušet. Víte, že úplně první historický kostým ušila a na zámek darovala ratíškovická krejčová paní Marie Kotásková z Rohatecké ulice? Splnila si tak svůj životní sen...
Mikulášská knihovnička
Každý čtvrtek dopoledne se schází maminky s předškolními dětmi v Knihovničce. Lektorkou je v současné době Marie Tomančák, která vystřídala v polovině roku Alžbětu Stokláskovou. Oběma dobrovolnicím (i těm dřívějším) patří velké poděkování. Letos poprvé navštívil děti svatý Mikuláš s andělem, zřejmě byly všechny děti hodné, protože bez výjímky obdržely milulášskou nadílku.
„Kolmo na Rujánu z Ratíškovic za 10 dní“
25. listopadu proběhla beseda s promítáním filmečku „Kolmo na Rujánu z Ratíškovic za 10 dní“. Na cestovatelský zážitek na kolách vzpomínala pětice ratíškovských mužů Joka, Jirci, Bob, Žoch a Šakal. Akce se shledala s velkým zájmem, sál praskal ve švech, ještě dlouho po přednášce se diskutovalo.
Beseda a autorské čtení s Janem Švrčkem.
Spisovatelem pro děti přímo z Ratíškovic. Známe ho jako Jeana, dlouholetého skautského vedoucího. Je autorem dvou knih pro děti – Strážci Sovího vrchu a Ostrov Kormoránů. Z obou knih žákům páté a šesté třídy předčítal a bylo vidět, že příběhy o partě dětí, o kamarádství a o odvaze děti zaujaly, na všechny kontrolní otázky znaly odpověď.
Případ Toman
V pátek 4. listopadu proběhla v naší knihovně beseda se spisovatelem Milanem Krčmářem, autorem knihy Případ Toman. Kniha mapuje bestiální vraždu, která měla zastřít pojišťovací podvod a byla spáchána v lese mezi Ratíškovicemi a Rohatcem v roce 1911 na místě známém jako „U zabitého“.
LiStOVáNí - Vaříme z vody
Jako první akci na počest naší stoleté knihovny jsme zvolili oblíbené LiStOVáNí, tentokrát – Vaříme z vody (u nás v Evropě). V divadelní kuchařské show nás modrožlutý moderátor Lukáš Hejlík provedl vybranými zeměmi Evropské unie, seznámili jsme se s deseti evropskými tatínky v podání Alana Novotného a za pomocí kuchařky z řad diváků (Lukášovi padla do oka naše paní kronikářka Irena Bařinová a zhostila se této role na jedničku) společně uvařili hutný euroguláš. Byla to spousta legrace.
Beseda se spisovatelkou Naďou Horákovou
byla vyvrcholením oslav. Vedle Nadi knihovně pogratulovali starosta Jožka Uhlík, místostarosta Radim Šťastný, také metodička z hodonínské knihovny paní Magda Švejcarová a sál plný příznivců knihovny svým „živijó“. O skvělé hudební vystoupení se postarala cimbálová muzika pod vedením paní učitelky Marušky Ostřížkové. Všichni společně jsme zavzpomínali, jak vypadaly knihovny v minulosti, také na předchozí knihovníky. Naďa povyprávěla o své tvorbě, hlavně o nedávno vydané detektivce Čas primadon, v níž důležitou roli hráli hodinky Prim. Všem moc děkuji.
Studijní zájezd Virtuální univerzity třetího věku do Kroměříže a do Střílek - barokní hřbitov
Pasování prvňáčků na čtenáře 8. června 2022
Josef Holcman v knihovně
Josef Holcman, spisovatel a milovník slováckých tradic a obyčejů, rodák ze Skoronic, nebyl v naší knihovně poprvé. Tentokrát k nám přijel, aby představil svou poslední knihu Třetí cesta, kde jsou hlavními protagonisty jeho přátelé - spisovatel Ludvík Vaculík, cestovatel Miroslav Zikmund a etnograf Karel Pavlištík. A také knihu Stoletý mládenec, vydanou ke 100. výročí Slováckého roku. Odtud přečetl pasáž o Ratíškovicích, šlo o vzpomínku z dětství Jany Koplíkové na našeho známého skladatele Františka Kotáska.
Autorské čtení doplňoval o vzpomínky na svůj rodný kraj, hovořil o kouzlu tradic, „které konáme nebo respektujeme, aniž známe důvody. Totiž to, co nepochopíme, bývá v životě nejkrásnější.“ Jeho vyprávění je vždy osobité, moudré a taky vtipné. Mnohokrát nás rozesmál, ale také přinutil k zamyšlení.
O hudební doprovod se postarala Maruška Ostřížková, při klavíru nám zazpívala několik vesměs smutných horňáckých balad.
Oběma patří dík za příjemně strávený večer.
Lucie Seifertová v naší knihovně
Koncem dubna přijela do naší knihovny známá spisovatelka a ilustrátorka originálních dětských knih zaměřených na vzdělání, historii a pověsti české republiky Lucie Seifertová. Její nejslavnější kniha se jmenuje Dějiny udatného českého národa, jde o prostorové leporelo, které získalo několik cen – Magnesia litera, Zlatá stuha, Zlatá Pečať.
Lucie Seifertová si připravila pro žáky naší základní školy tři besedy. Víte, že být spisovatelem je prima práce? Můžete pracovat v posteli, kolem sebe máte hromadu knih z knihovny, čtete si v nich a pak v posteli i pracujete. Alespoň tak sovu práci na přípravě nových knih dětem paní spisovatelka přiblížila. A pak se již věnovala dohodnutému tématu. Pro žáky čtvrté třídy si jejich paní učitelky zvolily téma o Cyrilu a Metodějovi, paní spisovatelka nejen že o nich vyprávěla, ale naučila děti vytvořit prostorový obrázek. Děti z pátých tříd zaujalo povídání o Karlu IV. a každá třída společným úsilím vyrobila jednu prostorovou knihu. Třetí skupinou, která dorazila do knihovny, byly děti z družiny (prvňáci a druháci) a jim paní spisovatelka vyprávěla o Golemovi. Taktéž je naučila, jak ho namalovat.
Pokud vás autorčina tvorba zajímá, navštivte naši knihovnu, která její tituly nabízí.
Děkujeme Místní akční skupině Jižní Slovácko za finanční podporu.
Závěrečné trénování paměti v Muzeu U Kronikáře při hledání pokladu staříčka Floriša